O projekcie
UNIWERSYTET KULTURY to seria różnorodnych mikroprojektów (od pikników poprzez targowiska do grup wsparcia i grup dyskusyjnych) angażujących mieszkańców na każdym etapie działania (pomysł, organizacja, ocena).
Projekty powstają w określonych ramach czasowych, finansowych i przestrzennych, ale każdorazowo to mieszkańcy decydują o ich ostatecznych kształcie. Działania usystematyzowane i podzielone na kategorie tworzą spójną ofertę budującą wspólnotowość i aktywizującą różne grupy zainteresowania.
Celem nadrzędnym jest aktywizacja jarociniaków i ożywienie przestrzeni miasta oraz stworzenie stałego modelu współpracy. W projekt chcemy zaangażować 50 liderów – pochodzących z różnych grup wiekowych i środowisk, a odbiorcy projektu to szeroko pojęci mieszkańcy Jarocina. Ważnym elementem projektu jest wejście w te obszary i przestrzenie, które w badaniach z 2014 roku i późniejszych kwerendach pojawiły się jako obszary deficytowe i zaniedbane.
UNIWERSYTET KULTURY opiera się na idei popularnych na przełomie XIX / XX wieku na terenie Wielkopolski organizacji, których celem był samorozwój jej członków.
Podzieliliśmy je (obserwacje i wywiady) na kilka kategorii, które budzą zainteresowanie jarociniaków lub takie, które odbyły się już jedno- lub wielorazowo i wokół których można budować większe inicjatywy. Nie jest to katalog zamknięty, może ulec zmianie w trakcie kolejnych etapów projektu (fazy organizacyjnej - konsultacje i okresowych ewaluacji).
Działania projektu
KONFERENCJA OTWIERAJĄCA PROJEKT
Konferencja będzie składać się z dwóch elementów:
POZNANIE – pragniemy zaprosić ekspertów, którzy pokażą przykłady działań wspólnych mieszkanek i mieszkańców.
PLANOWANIE – zaproszenie do działań nakierowanych na wspólne stworzenie kolejnych wydarzeń projektu, bazując na wynikających z analizy potrzeb. To zbieranie pomysłów na wydarzenia, ich porządkowanie w grupach, przypisywanie w czasie i przestrzeni, budowanie kalendarza wydarzeń i ich promocji.
WYDARZENIA
STYCZEŃ 2021 - WRZESIEŃ 2022
LETNIE
TARGOWISKA – miejsce dzielenia się talentami i pracą lokalnych rzemieślników i wytwórców, wymiana ekologiczna dóbr itp. (dedykowane różnym tematom, okazjonalne jak udane w 2018 i 2019 Targ Świąteczny czy Targi Książki).
KINO W PLENERZE – filmy, bajki dla dzieci, koncerty.
PARK ŻYWY – weekendowe imprezy skoncentrowane wokół zagadnień slow-life, ekologii (grupa jogi czy towarzystwo przyjaciół ptaków, pszczelarze czy ogrodnicy), dające miejsce na wspólne ekologiczne i bliskie przyrody spędzanie czasu. Każdorazowo przewidujemy zaproszenie gościa: eksperta, zespołu muzycznego, teatralnego, pisarza czy pasjonata.
WEEKEND NA TARASIE – animacje dla dzieci i dorosłych, dzielenie się talentami (zajęcia plastyczne, poznawcze, gry, rękodzieło)
ZIMOWE
ROZDYSKUTOWANY BOND – sala kameralna kina zwana Bondem stanie się miejscem dyskusji na ważne dla mieszkanek i mieszkańców tematy.
BABSKIE POPOŁUDNIE – rozmowy z kobietami (o kulturze, roli kobiet w polityce, edukacji. Na spotkaniach pojawią się również pozycje filmowe (filmy wybrane przez uczestniczki spotkań).
RODZICIELSKIE PORANKI – stworzenie strefy spotkań rodziców wraz z szansą na wymianę doświadczeń i zapraszanie ekspertów (pedagogów, terapeutów, dietetyków). To ważne i nowe wydarzenie w naszym mieście, ponieważ nie ma dotąd miejsca, gdzie rodzice małych dzieci mogliby się spotkać i podyskutować. Mamy nadzieję, że projekt rozwinie się w stały klub rodziców, działający przy naszej Spółdzielni ale i przy filiach bibliotek.
Wydarzenia będą tworzyć uzupełniający się kalendarz wydarzeń, a koordynatorzy będą również odpowiedzialni za dokumentację pracy grup i zbieranie wniosków z ich działań oraz dobrych praktyk, które finalnie znajdą się w PORADNIKU AKTYWNEGO MIESZKAŃCA.
KONFERENCJA ZAMYKAJĄCA PROJEKT
Celem konferencji będzie pokazanie zmian jakie zaszły w działaniach mieszkanek i mieszkańców. Mamy nadzieję, że pokażemy na niej efekty rewitalizacji społecznej śródmieścia miasta, a wypracowane efekty uda nam się usystematyzować i opisać w sposób, który będzie użyteczny dla kolejnych działań tego typu.
Ważnym jest podjęcie na konferencji rozmów z władzami miasta na temat przywrócenia budżetu obywatelskiego w mieście.
Na konferencji zaprezentowany zostanie PORADNIK AKTYWNEGO MIESZKAŃCA.